Odwołany lot Ryanairem? Sprawdź, co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie

Nadmierny, zbyt szybki rozwój stał się przyczyną kłopotów irlandzkich tanich linii lotniczych Ryanair. Od września przewoźnik rozpoczął anulowanie lotów w związku ze zbytnim przeciążeniem pilotów i przez spadek wskaźnika punktualności. W związku z tym mnóstwo ludzi, w tym wiele osób z Polski, zostało poinformowanych o odwołaniu ich lotu zaledwie na kilka dnie przed planowanym odlotem. Co zrobić w takiej sytuacji i jak uzyskać odszkodowanie za szkody?

Ogromne problemy Ryanaira

Problemy irlandzkiego przewoźnika zaczęły się we wrześniu. Z niektórych źródeł wynika, że miało to związek z podkupieniem przez tanie linie z Norwegii – Norwegian – kilkudziesięciu pilotów Ryanaira. W związku z tym, a także w wyniku urlopów i spadku punktualności, władze linii zaczęły masowo odwoływać loty w całej Europie. Szacuje się, że problemy dotknęły prawie 350 000 pasażerów, w tym około 20 tysięcy z Polski. Już 18 września przewoźnik poinformował o uruchomieniu procedury zwrotu za bilety dla pasażerów, którzy nie zechcieli skorzystać z oferty na przelot w innym terminie.

ryanair2

Odszkodowania i zastępcze loty

Tanie linie Ryanair to jedne z największych i najpopularniejszych przewoźników komercyjnych w Europie. Cała sytuacja to plama na wizerunku firmy i niewątpliwe straty marketingowe. Oprócz tego jednak linia musi być przygotowana na straty finansowe – szacuje się, że całość odszkodowań wyniesie ponad 25 milionów euro. Kwota mogłaby być wyższa, ale ponad połowie poszkodowanych udało się znaleźć loty zastępcze, zauważa adwokat z kancelarii pbkb-adwokaci.pl. Pozostali muszą uzbroić się w cierpliwość i poczekać na zwrot kosztów. Aby usprawnić cały proces, linie Ryanair zatrudniły 6 tysięcy dodatkowych osób, które dzień w dzień obsługują setki połączeń w biurze obsługi klienta. To między innymi dzięki temu już 18 września mogła ruszyć procedura zwrotu pieniędzy.

Jak uzyskać odszkodowanie?

Każdy, kto dostał informację o odwołanym locie, powinien skontaktować się z biurem obsługi klienta Ryanair. Nie jest to jednak proste, gdyż linie są przeciążone, a załatwianie spraw przez Internet ciągnie się godzinami. Jeżeli już uda Ci się zgłosić do biura linii lotniczej i uzyskasz połączenie z konsultantem, powinieneś otrzymać propozycję przełożenia lotu lub wybrania połączenia alternatywnego. Jeżeli nie pasuje Ci żadne z rozwiązań musisz skierować swoje kroki na stronę ryanair.com/pl, następnie zalogować się do serwisu i wypełnić formularz dotyczący zwrotu pieniędzy za odwołane loty. Dzięki temu trafisz na listę oczekujących na zwrot i w niedalekiej przyszłości będziesz mógł cieszyć się swoimi pieniędzmi ponownie.

Choć procedura zwrotu pieniędzy nie jest szybka, to jest jak najbardziej realna, a przewoźnik szybko i konkretnie przystąpił do wypłaty odszkodowań. Dzięki temu straty wizerunkowe częściowo dadzą się pokryć, ale niebagatelne straty finansowe mogą odbić się na kondycji firmy. Według specjalistów nie jest to jednak początek końca popularnego irlandzkiego przewoźnika, a jedynie zawirowanie w jego funkcjonowaniu, które odbija obraz współczesnego rynku lotniczego.