Rozwody w Polsce – ile wynoszą całkowite koszta?

Wielka, prawdziwa miłość, długoletni związek i w końcu huczna zabawa na weselu, a po kilku miesiącach rozwód. Taki scenariusz dotyczy już co 3ciej pary w Polsce. Jak wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego liczba rozwodów z roku na rok gwałtownie wzrasta. W roku 2000 problem ten dotyczył ponad 47 tys. małżeństw, a w 2010 liczba osiągnęła aż 63 tys. Jak w naszym kraju wyglądają koszta związane z rozstaniem? Złożenie pozwu sądowego wynosi ok. 700 zł, z czego w korzystnej sytuacji zwracana jest połowa kwoty. Niestety o kosztach decydują również inne czynniki, których nie zna większość młodych Polaków.

Opłaty sądowe

Jak wyżej wspomniano, złożenie pozwu rozwodowego wiąże się z uiszczeniem opłaty w granicach 600-700 zł. Tyle samo wynosić będzie koszt apelacji, w przypadku, gdy wyrok nie satysfakcjonuje jednej ze stron. Warto wspomnieć, że chęci prawnego rozstania się wiąża się również z wynajęciem prawnika reprezentującego daną stronę. Opłata adwokata lub radcy prawnego wynosi zazwyczaj nie mniej niż 1,5 tys zł.

Eksmisja, alimenty i podział majątku

zwiazek-klotniaW sytuacji, gdy sąd zdecyduje o opłacie alimentów na rzecz byłej drugiej połówki warto wziąć pod lupę nie tylko wysokość zasądzonych świadczeń, ale również koszta związane z oprocentowaniem przyznanej kwoty. Wynosi ono zazwyczaj 5% w przypadku przyznanych alimentów na byłego małżonka/żonę oraz 0% od alimentów płaconych na dziecko.

Nikogo nie zdziwi fakt, iż po rozwodzie istnieje konieczność wyeksmitowania jednego z byłych małżonków ze wspólnego miejsca zamieszkania. W przypadku takiego orzeczenia przez sąd niezbędne jest uiszczenie dodatkowych 200 zł opłaty sądowej.

Sytuacja wydaje się bardziej skomplikowana, gdy w grę wchodzi podział majątku. Wydanie wniosku związanego z takim działaniem to opłata rzędu co najmniej 1 tys. zł. Korzystniej sprawa wygląda, gdy obie strony zawiążą zgodne porozumienie z zawarciem gruntowego projektu podziału mienia- w tych okolicznościach opłata może obniżyć się nawet do 300 zł.

Inne koszta związane z rozprawą sądową

Długotrwałe rozprawy sądowe wymagają często wielu dodatkowych działań ze strony specjalistów prawnych np. nierzadko zdarza się, że konieczne jest uzyskanie konkretnych opinii rzeczoznawców majątkowych lub przeprowadzenie wywiadu przez kuratora sądowego. Takie czynności wiąża się z dodatkową opłatą, która może wynosić min. 150 zł, a często w przypadku korzystania z usług specjalistycznych ośrodków sięga nawet 1 tys. zł.

Zwolnienie z opłat sądowych

Zwolnienie z kosztów sądowych opiera się na podstawie tzw. prawa osób ubogich. Mogą skorzystać z niego osoby, które nie mają możliwości poniesienia opłat bez uszczerbku dla siebie i swojej rodziny. W tym celu niezbędne jest złożenie oświadczenia, które można uzyskać w sądzie. We wniosku należy umieścić konkretne informacje dotyczące majątku, stanu rodziny oraz wysokości miesięcznych dochodów. Duże szanse na przyjęcie przez sąd postulatu mają osoby samotnie utrzymujące dzieci lub Ci, którzy posiadają niskie dochody miesięczne.

W przypadku, gdy oświadczenie o stanie dochodów i sytuacji w rodzinie okaże się fałszywe, sąd może wydać karę wynoszącą ok. 2 tys. zł.

Kto może ubiegać się o zwrot kosztów sądowych?

O odzyskanie poniesionych opłat sądowych można ubiegać się, gdy sąd zaakceptuje wniosek o rozwód czy separację. Jeśli sędzia zarządzi odrzucenie roszczenia, osoba wnosząca o rozwód zobowiązana jest zwrócić całość z opłaty poniesionej przed drugą stronę. W koszta wlicza się wszystkie opłaty sądowe, a także wydatki związane z wynajęciem adwokata lub radcy prawnego, do których należą również czynności dodatkowe (np. dojazd prawnika do sądu z innego miasta).

Jeśli sąd orzeka rozwód z winy obu stron, istnieje możliwość wspólnego zniesienia kosztów lub ubieganie się o zwrot tylko ich części, gdy żądania osoby wnioskującej nie zostały całościowo zrealizowane.