Jak głosi słynne powiedzenie z czasów cesarstwa rzymskiego, nieznajomość prawa szkodzi. Dlatego warto zgłębiać wiedzę na temat prawa. Samodzielnie, co będzie zadaniem trudnym i mozolnym, albo poprzez instytucje edukacyjne.
Język
Świat prawa to świat przepisów, regulacji i przede wszystkim bardzo specyficznego języka. Prawnego, czyli tego, w którym napisane są przepisy, a także prawniczego, czyli tego, którym posługują się prawnicy, prawodawcy, osoby nauczające o prawie. Zrozumienie tego języka jest podstawą do zrozumienia tego, co zawarte jest w przepisach.
Można oczywiście stosować za każdym razem słowniki, leksykony i szukać wytłumaczenia konkretnego słowa, terminu, co będzie czasochłonne i męczące. Inny sposób to zaopatrzenie się w kodeks z interesującej nas dziedziny prawa, który od razu zawiera wykładnię, czyli interpretację, przepisów. Na polskim rynku jest kilka wydawnictw, które specjalizują się w takich pozycjach.
Znajomi
Rozwiązaniem problemu zrozumienia języka może też być poproszenie o pomoc znajomych prawników albo osób prowadzących własny biznes. Ci drudzy z pewnością nie w każdej sytuacji będą w stanie pomóc, ale na pewno z racji wykonywanej pracy muszą mieć pojęcie o pewnych gałęziach prawa cywilnego, o podatkach, formach działalności gospodarczej etc. Znajomy prawnik, to oczywiście znacznie lepsze źródło wiedzy podkreśla aplikant adwokacki Katarzyna Mordzak.
Warto też pamiętać, że studenci starszych lat studiów prawniczych często jeszcze na studiach zaczynają swoją przygodę z zawodem poprzez udzielanie porad prawnych, na które stać każdego. Za dosłownie kilkanaście złotych można zasięgnąć wiedzy na interesujący nas temat.
Źródła internetowe
Rozkwit internetu w Polsce zaowocował powstaniem wielu specjalistycznych serwisów, w tym również prawniczych. Prawnicy, pasjonaci swojego zawodu, przedstawiają w nich konkretne przykłady rozstrzygnięć spraw, ustawy, rozporządzenia. Mają także interesującą bazę wiedzy. Kopalnią wiedzy prawniczej jest, chociażby istniejący od ponad 20 lat serwis VaGla.pl, którego założycielem jest Piotr Waglowski.
Codziennie aktualizowanym źródłem wiedzy o prawie jest serwis internetowy „Dziennika Gazety Prawnej”, który znajduje się pod adresem www.gazetaprawna.pl. Odwiedzając go, można też skorzystać z bardzo dobrze prowadzonego serwisu porad prawnych, orzeczeń, a nawet dział poświęcony testamentom.
Kopalnią wiedzy na tematy prawnicze związane z księgowością, finansami itp., jest serwis internetowy Wydawnictwa Podatkowego Gofin – gofin.pl. Bezcenna jest aktualizowana na bieżąco baza przepisów prawnych.
Chcąc zgłębić wiedzę prawniczą, zdecydowanie warto zaglądać na strony internetowe dziennika „Rzeczpospolita”, który od lat wydaje gazetę z wysokiej klasy dodatkiem o prawie, a także na serwis egospodarka.pl. Źródłem ważnej i cennej wiedzy może być czytanie wywiadów ze znanymi naukowcami ze świata prawa oraz znanymi prawnikami. Często w mniej formalnych okolicznościach mówią oni rzeczy, które są niezwykle ważne i przydatne.
Szkoła
Jeżeli chce się zgłębić prawo w stopniu ponadprzeciętnym, do tego ma się na zdobywanie tej wiedzy czas i środki finansowe (studia zaoczne, wieczorowe, uczelnie niepubliczne), można skorzystać z oferty państwowych uniwersytetów albo z licznych w Polsce szkół prywatnych. Jest kilka szkół, ośrodków nauczania prawa. Chociażby Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dobrą opinią cieszą się także Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a także Akademia Leona Koźmińskiego.